Informacja o możliwości głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne

INFORMACJA DLA WYBORCY O MOŻLIWOŚCI GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO PRZEZ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
 
Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, może:
· głosować korespondencyjnie. Dla celów głosowania korespondencyjnego została wyznaczona Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 1 w Urzędzie Miejskim w Michałowie, ul. Białostocka 11 (lokal dostosowany jest do potrzeb wyborców niepełnosprawnych).
 
O zamiarze głosowania korespondencyjnego wyborca niepełnosprawny najpóźniej do dnia 19 września 2011 r. powiadamia Burmistrza drogą ustną, pisemną, faksem lub elektronicznie. W tym również zgłasza zamiar głosowania przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Zgłoszenie powinno zawierać:
· nazwisko i imię (imiona);
· imię ojca;
· datę urodzenia;
· numer ewidencyjny PESEL;
· oświadczenie wyborcy o wpisaniu do spisu wyborców;
· dokładny adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy;
· kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez właściwy organ orzekający.
 
UWAGA
Wyborcę niepełnosprawnego, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego umieszcza się w spisie wyborców w obwodzie głosowania wyznaczonym dla celów głosowania korespondencyjnego.
 
Najpóźniej na 7 dni przed dniem wyborów pakiet wyborczy jest doręczany do rąk własnych wyborcy przez upoważnionego pracownika urzędu gminy lub wysyłany drogą pocztową.
 
 
W skład pakietu wyborczego wchodzi:
· koperta zwrotna;
· karta lub karty do głosowania;
· koperta na kartę lub karty do głosowania;
· instrukcja głosowania korespondencyjnego;
· nakładki do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zgłosił żądanie ich przesłania;
· oświadczenie wyborcy o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
 
Po dokonaniu przez wyborcę aktu głosowania kartę oraz oświadczenie wyborcy o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszcza się w kopercie na kartę do głosowania.
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej zaadresowanej na adres obwodowej komisji wyborczej wyznaczonej do głosowania korespondencyjnego.
Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać na adres obwodowej komisji wyborczej. Nadanie polega na przekazaniu koperty zwrotnej przedstawicielowi Poczty Polskiej, w miejscu zamieszkania wyborcy głosującego korespondencyjnie. Przedstawiciel Poczty Polskiej wyda wyborcy dowód nadania.
Nadanie koperty zwrotnej może nastąpić nie później niż ostatniego roboczego dnia przed dniem wyborów.
Wyborca może, do czasu zakończenia głosowania, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
 
 
Więcej informacji o uprawnieniach osób niepełnosprawnych zawiera Informacja Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 9 sierpnia 2011 r. o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 9 października 2011r. , dostępna na stronach PKW pod adresem: www.pkw.gov.pl

Metryka strony

Udostępniający: Jolanta Narolewska

Wytwarzający/odpowiadający: Maciej Woźniewski

Wprowadzający: Maciej Woźniewski

Data wprowadzenia: 2011-09-05

Data modyfikacji: 2011-09-05

Opublikował: Maciej Woźniewski

Data publikacji: 2011-09-05